GRUPA RATOWNICTWA SPECJALISTYCZNEGO

 

 

 

MANEWRY RATOWNICZE
"ZAKŁAD"
Jelenia Góra 5-7 marca 2008


Zapraszamy do udziału w dyskusji na naszym forum internetowym (wejście)


PO MANEWRACH


W manewrach uczestniczyły 63 zespoły z terenu 6 województw (dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego i śląskiego). Lista zespołów uczestniczących w manewrach przedstawia się następująco:

OSP JRS - Warszawa
OSP - Ożarów Mazowiecki
KM PSP - Piła
CS PSP - Częstochowa
KM PSP - Konin
KP PSP - Oborniki
KM PSP - Gliwice - JRG nr 1
KM PSP - Poznań
KP PSP - Środa Wielkopolska
KP PSP - Pleszew
KP PSP - Strzelce Opolskie
KP PSP - Kędzierzyn-Koźle
KP PSP - Jarocin
OSP - Byczyna
KP PSP - Kluczbork
KP PSP - Ostrów Wielkopolski
KP PSP - Ostrzeszów
KP PSP - Grodzisk
OSP - Wołczyn
KP PSP - Krapkowice
KP PSP - Świebodzin
KP PSP - Kościan
KP PSP - Krotoszyn
KM PSP - Opole - JRG nr 1
KM PSP - Opole - JRG nr 2
KM PSP - Opole - JRG nr 3
KM PSP - Leszno
OSP - Rydzyna
KP PSP - Oleśnica - JRG Syców
KP PSP - Oleśnica - JRG Oleśnica
KP PSP - Brzeg
KP PSP - Nysa
KP PSP - Wschowa
KP PSP - Oława - JRG Jelcz-Laskowice
KP PSP - Góra
KP PSP - Oława - JRG Oława
KP PSP - Nowa Sól
KP PSP - Trzebnica
KP PSP - Głogów
KM PSP - Wrocław - JRG nr 9
OSP JRS - Wrocław
KP PSP - Strzelin
KP PSP - Wołów
KP PSP - Ząbkowice Śląskie
KP PSP - Kłodzko
KP PSP - Lubin
KP PSP - Środa Śląska
KP PSP - Dzierżoniów
KP PSP - Zgorzelec
KM PSP - Legnica
KP PSP - Świdnica - zespół nr 1
KP PSP - Świdnica - zespół nr 2
OSP - Lusina
KP PSP - Bolesławiec
KP PSP - Jawor
KP PSP - Lubań
KM PSP - Wałbrzych
KP PSP - Złotoryja
KP PSP - Lwówek Śląski
KP PSP - Kamienna Góra
GOPR - Grupa Karkonoska
KM PSP  - Jelenia Góra - JRG nr 1
KM PSP  - Jelenia Góra - JRG nr 2  

Uczestnicy manewrów poszerzali swoją wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego zarówno podczas zajęć teoretycznych jak i praktycznych.
W pierwszym dniu manewrów odbyły się zajęcia teoretyczne omawiające rodzaje najczęściej występujących wypadków w miejscu pracy. Wykład prowadził przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy.

Pierwsza noc manewrów stanowiła spore wyzwanie dla ich uczestników. Co prawda do zrealizowania było tylko jedno zadanie praktyczne, ale poza aspektami medycznymi trzeba było się zmierzyć także z mrozem sięgającym nawet -8°C, płonącymi samochodami, oraz późną porą, która w przypadku niektórych zespołów przekroczyła godzinę 3-cią w nocy. Zadanie oparte było o scenariusz typowego wypadku drogowego z udziałem jednego pojazdu, którym z dyskoteki wracała większa grupa młodzieży. Po wypadku w "dziale pasażerskim" samochodu osobowego pozostał tylko poszkodowany kierowca. I tyle części wspólnej tego zadania, ponieważ pozostałe elementy pozoracji były płynnie zmieniane. I tak w jednym przypadku okazywało się, że w bagażniku znajduje sie jeszcze jedna osoba poszkodowana, która jechała tam z powodu braku miejsca w "przedziale osobowym". W innym przypadku drugi poszkodowany, czy tez obaj zostali wyrzuceni podczas wypadku z pojazdu i znajdowali się na zewnątrz czasami bliżej, a czasami dalej od pojazdu. W niektórych przypadkach niezbędna była szybka ewakuacja poszkodowanych z powodu pożaru auta.
Dla usprawnienia realizacji tego zadania przygotowanych zostało 5 stanowisk w promieniu do 5km od Borowic, dzięki czemu jednocześnie zadanie realizowało 5 zespołów, jednak każdy zespół samodzielnie.

Następny dzień to całodniowy ciąg zadań praktycznych realizowanych w godzinach od 8:30 do 20:30 z krótką przerwą obiadową. Zadania były ułożone na dwóch pętlach. Każda z nich składała się z trzech zadań praktycznych, każde zaś zadanie przygotowane było w wersji 3-stanowiskowej, co umożliwiało jednoczesne realizowanie takiego samego zadania przez 3 zespoły. Każdy zespół realizował zadania z jednej pętli przed obiadem, a drugiej po obiedzie.

Zadanie   A1               Miejsce:    Sosnówka – remiza OSP
Treść zgłoszenia: "Na terenie remizy OSP w Sosnówce pracownik spadł z rusztowania. Zdarzenie zgłaszał telefonicznie jego kolega."
Po dotarciu na miejsce zdarzenia zespoły ustalają, że występuje potencjalne zagrożenie zawalanie się pozostałej części rusztowania. Nad miejscem zdarzenie nie ma żadnych pracowników. Poszkodowany jest tylko jeden pracownik. Do zdarzenia doszło podczas prowadzenia prac budowlanych na terenie remizy. Rusztowanie z którego wykonywano prace z niewyjaśnionych przyczyn zawaliło się. Na rusztowaniu tym pracował tylko jeden robotnik – poszkodowany. Spadł on z wysokości około 5 metrów nad poziomem terenu.

Zadanie   A2               Miejsce:    Kowary - Fabryka Dywanów "KOWARY" - wydział farbiarni
Treść zgłoszenia: "Na terenie fabryki dywanów w Kowarach na wydziale farbiarni jeden z pracowników stracił przytomność. Istnieje podejrzenie zatrucia środkami chemicznymi."
W miejscu zdarzenia występuje typowa sytuacja jak dla miejsca pracy w którym ma miejsce zdarzenie. Rodzaj możliwych zagrożeń jest taki jak w rzeczywistości (występuje ruch pracowników i sprzętu, który nie ma bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo miejsce zdarzenia). Z informacji pozyskanych od kierownika wydziału wiemy, że występujący w pomieszczeniu zapach  pochodzi od pary wodnej i zmieszanych z nią tłuszczy zwierzęcych, które nie mają negatywnego wpływu na stan zdrowia osób przebywających w pomieszczeniu . Poszkodowany jest tylko jeden pracownik. Do zdarzenia doszło w pomieszczeniu magazynowym przyległym do pomieszczenia farbiarni, w których magazynowane są środki chemiczne i w którym występuje stale pewne stężenie środków chemicznych, dlatego też wymagane jest przy wejściu do pomieszczenia magazynu zastosowanie sprzętu ochronnego zgodnie z instrukcją BHP zakładu. Poszkodowany złamał ten wymóg i wszedł do tego pomieszczenia samodzielnie nie stosując środków bezpieczeństwa. Został odnaleziony w tym pomieszczeniu w pozycji leżącej przez współpracowników, którzy dokonali ewakuacji poszkodowanego do miejsca w którym znajduje się obecnie, oraz przewietrzyli asekuracyjnie pomieszczenie. Stosowali oni środki bezpieczeństwa i nie zgłaszają żadnych problemów zdrowotnych. W chwili ewakuacji poszkodowanego był on nieprzytomny. Nikt nie podjął działań ratowniczych poza ułożeniem poszkodowanego w pozycji na plecach i wezwania służb ratowniczych. Ze względu na różnorodność występujących w pomieszczeniu środków chemicznych nie możliwym jest ustalenie na miejscu zdarzenia, który środek chemiczny jest odpowiedzialny za zdarzenie.
Na tym zadaniu uczestnicy manewrów mieli okazję poćwiczyć praktycznie resuscytację z zastosowaniem defibrylatorów automatycznych, a także zapoznać się z zestawem Lukas-CPR do automatycznego prowadzenia masażu pośredniego serca.

Zadanie   A3               Miejsce:    Fabryka opakowań "KADOR" - hala tartaczna.
Treść zgłoszenia: "W Miłkowie na terenie zakładu „Kador” miał miejsce wypadek na stolarni."
W miejscu zdarzenia występuje typowa sytuacja jak dla miejsca pracy jakim jest tartak. Rodzaj możliwych zagrożeń jest taki jak w rzeczywistości (występuje ruch pojazdów, oraz pracowników i sprzętu, który nie ma bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo miejsce zdarzenia). Zdarzenie miało miejsce na zewnątrz budynku przy urządzeniach pracujących pod wiatą. Poszkodowany jest tylko jeden pracownik. Do zdarzenia doszło pod wiatą tartaczną, gdzie pracownik wykonywał prace z użyciem piły elektrycznej. Wskutek nieuwagi nastąpiła pełna ostra (nie szarpana) amputacja dystalnej części kończyny.

Zadanie   B1               Miejsce:    Podgórzyn – METGUM-MITEX - hala produkcyjno-magazynowa.
Treść zgłoszenia: "W Podgórzynie na terenie zakładu METGUM pracownik został uderzony w głowę. Chyba nie żyje."
W miejscu zdarzenia występuje potencjalne zagrożenie od pracujących urządzeń. Poszkodowany jest tylko jeden pracownik. Do zdarzenia doszło w niewyjaśnionych w chwili obecnej okolicznościach. Jeden z pracowników został uderzony w głowę przez obrabiany element, wskutek tego doznał urazu głowy (pracownik podczas pracy nie posiadał na głowie kasku).

Zadanie   B2               Miejsce:    Jelenia Góra – Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
Treść zgłoszenia: "W Jeleniej Górze na terenie kompleksu JELCHEM przy ul. Karola Miarki w obiekcie ciepłowni PEC pracownik nabił się na pręt. Ma problemy z oddychaniem. Jest przytomny.
"
W miejscu zdarzenia występuje potencjalne zagrożenie od pracujących urządzeń. Poszkodowany jest tylko jeden pracownik, który podczas nagłego obrotu „nadział się” na wystający pręt.
(Na tym zadaniu  przygotowane były dwa warianty, które przypadały kolejnym zespołom losowe. W jednym przypadku zakładaliśmy, że pręt na który "nadział się" poszkodowany został obcięty przez jego kolegów, bez wyjmowania go z rany, w drugim zaś przypadku założone było, że poszkodowany sam wyjął sobie pręt wskutek czego powstała odma otwarta).

Zadanie   B3               Miejsce:    Piechowice – Zakłady Papiernicze w Piechowicach-Pakoszowie (po oprzerwie obiadowej zadanie zostało "awaryjnie" ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne przeniesiona do budynku Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze - Cieplicach).
Treść zgłoszenia: "
W Piechowicach-Pakoszowie na terenie fabryki papieru pracownik złamał nogę"
W miejscu zdarzenia występuje potencjalne zagrożenie wg realiów (osadniki Doora, poletka osadowe, pozostałe urządzenia oczyszczalni ścieków, oraz ścieki). Poszkodowany jest tylko jeden pracownik, który potknął się i upadając doznał urazu w postaci otwartego złamania kości udowej z jej przemieszczeniem i odłamami. Poza tym nie istnieją inne obrażenia.

Napisano o manewrach:
- KW PSP Wrocław
- Reporter 998
- Łukasz Telus

Galerie zdjęć:
- Reporter 998
- Łukasz Telus


PRZED MANEWRAMI


AKTUALNOŚCI:


14.02.2008

Podział zespołów na tury jest następujący:
- tura 1 - zespoły 01-32
- tura 2 - zespoły 33-65

Dla zajęć praktycznych 3-go dnia manewrów wprowadzamy dodatkowy podział:
- tura 1a - zespoły 01-16
- tura 1b - zespoły 17-32
- tura 2a - zespoły 33-48
- tura 2b - zespoły 49-65


13.02.2008

Przedstawiamy ostateczną listę zespołów uczestniczących w VI Manewrach Ratownictwa Medycznego "ZAKŁAD" z przyznanymi zespołom numerami.

01        OSP JRS - Warszawa
02        KM PSP - Piła
03        CS PSP - Częstochowa
04        KM PSP - Konin
05        KP PSP - Oborniki
06        KM PSP - Gliwice - JRG nr 1
07        KM PSP - Poznań
08        KP PSP - Środa Wielkopolska
09        KP PSP - Pleszew
10        KP PSP - Strzelce Opolskie
11        KP PSP - Kędzierzyn-Koźle
12        KP PSP - Jarocin
13        OSP - Byczyna
14        KP PSP - Kluczbork
15        KP PSP - Ostrów Wielkopolski
16        KP PSP - Ostrzeszów
17        KP PSP - Grodzisk
18        OSP - Wołczyn
19        KP PSP - Krapkowice
20        KP PSP - Świebodzin
21        KP PSP - Kościan
22        KP PSP - Krotoszyn
23        KM PSP - Opole - JRG nr 1
24        KM PSP - Opole - JRG nr 2
25        KM PSP - Opole - JRG nr 3
26        KM PSP - Leszno
27        OSP - Rydzyna
28        KP PSP - Oleśnica - JRG Syców
29        KP PSP - Oleśnica - JRG Oleśnica
30        Pogotowie Ratunkowe Oleśnica
31        KP PSP - Brzeg
32        KP PSP - Nysa
33        KP PSP - Wschowa
34        KP PSP - Oława - JRG Jelcz-Laskowice
35        KP PSP - Góra
36        KP PSP - Oława - JRG Oława
37        KP PSP - Nowa Sól
38        KP PSP - Trzebnica
39        KP PSP - Głogów
40        KM PSP - Wrocław - JRG nr 9
41        OSP JRS - Wrocław
42        KP PSP - Strzelin
43        KP PSP - Wołów
44        KP PSP - Ząbkowice Śląskie
45        KM PSP - Wrocław - JRG Kąty Wrocławskie
46        KP PSP - Kłodzko
47        KP PSP - Lubin
48        KP PSP - Środa Śląska
49        KP PSP - Dzierżoniów
50        KP PSP - Zgorzelec
51        KM PSP - Legnica
52        KP PSP - Świdnica - zespół nr 1
53        KP PSP - Świdnica - zespół nr 2
54        OSP - Lusina
55        KP PSP - Bolesławiec
56        KP PSP - Jawor
57        KP PSP - Lubań
58        KM PSP - Wałbrzych
59        KP PSP - Złotoryja
60        JP-R – Złotoryja
61        KP PSP - Lwówek Śląski
62        KP PSP - Kamienna Góra
63        GOPR - Grupa Karkonoska
64        KM PSP  - Jelenia Góra - JRG nr 1
65        KM PSP  - Jelenia Góra - JRG nr 2
 


12.02.2008

Poniżej przedstawiamy skorygowany program VI Manewrów Ratownictwa Medycznego "ZAKŁAD", uwzględniający ostateczną ilość zespołów w nich uczestniczących.

Dzień 1

15:00-17:00     Przyjazd uczestników manewrów na teren JRG nr 1 w Jeleniej Górze.
17:00-17:30     Odprawa techniczna.
17:30-18:00     Przejazd uczestników manewrów do miejsca zakwaterowania.
18:00-19:00     Zakwaterowanie.
19:00-20:30     Kolacja – I tura / wykład – II tura.
20:30-22:00     Wykład – I tura / kolacja – II tura.
22:00-              Nocne zajęcia praktyczne w terenie. Nocleg.

Dzień 2

7:00-7:30         Pobudka. Toaleta poranna.
7:30-8:15         Śniadanie – I tura.
8:15-9:00         Śniadanie – II tura.
8:30-13:30       Zajęcia praktyczne w terenie – część 1.
13:00-14:30     Obiad – I tura.
14:30-16:00     Obiad – II tura.
15:30-20:30     Zajęcia praktyczne w terenie – część 2.
21:00-24:00     Kolacja przy ognisku.
24:00-              Nocleg.

Dzień 3

7:00-7:30         Pobudka. Toaleta poranna.
7:30-8:15         Śniadanie – I tura.
8:15-9:00         Śniadanie – II tura.
9:00-11:00       Zajęcia praktyczne – tura I / wykład – tura II.
11:00-13:00     Wykład – tura I / zajęcia praktyczne – tura II.
13:00-14:30     Omówienie manewrów.
14:30-15:30     Obiad – I tura / wykwaterowanie – II tura.
15:30-16:30     Wykwaterowanie – I tura / obiad – II tura.
16:30-              Wyjazd uczestników manewrów.


06.02.2008

Przedstawiamy kilka istotnych informacji organizacyjnych:
- Ustala się kanał B039 jako kanał roboczy dla zespołów uczestniczących w manewrach. Wskazane jest zatem aby każdy zespół posiadał radiostację z zaprogramowanym kanałem B039.
- Manewry mają charakter szkolenia, w którym poruszane są również zagadnienia wykraczające poza wiedzę podstawową z zakresu ratownictwa medycznego w KSRG, zatem oczekujemy że każdy uczestnik szkolenia ma opanowaną wiedzę zawartą w podręczniku z roku 2006 p.t. "Podstawy ratownictwa medycznego dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i innych ratowników Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego".
- Zadania praktyczne realizowane będą także w porze wieczornej i nocnej, dlatego oczekujemy że uczestnicy wyposażeni będą w indywidualne źródła światła (latarki).
- Ze względu na ilość zespołów zgłoszonych do udziału w manewrach zmuszeni jesteśmy dokonać lekkiej korekty programu godzinowego manewrów. W najbliższym czasie przedstawimy poprawiony program czasowy manewrów. W chwili obecnej wiadomym jest, że rejestrację przybyłych zespołów na teren JRG nr 1 w Jeleniej Górze w dniu 5 marca 2008 prowadzić będziemy od godziny 15:00  do godziny 17:00.
- Każdy zespół winien wyznaczyć swojego kierownika, który dokona rejestracji zespołu. Winien on podać numer posiadanego przy sobie telefonu komórkowego, co w razie potrzeby umożliwi kontakt organizatorów z zespołem. Kierownik zespołu odpowiadać będzie także za zachowanie dyscypliny przez cały zespół.
- W chwili rejestracji zbierana będzie opłata pokrywająca koszty zakwaterowania i wyżywienia w wysokości 126,50 zł od osoby. Opłatę tą za cały zespół (także za obserwatorów przyjeżdżających z zespołem) wnosi kierownik zespołu.
- Prosimy pamiętać, że delegowani uczestnicy manewrów przez cały czas ich trwania pozostają w służbie ze wszystkimi tego konsekwencjami.


01.02.2008

Zamknęliśmy listę zgłoszeń. Znajduje się na niej 65 zespołów reprezentującej 6 województw (dolnośląskie, opolskie, lubuskie, wielkopolskie, śląskie i mazowieckie). Z całą pewnością będą to manewry z rekordową frekwencją. Liczba uczestników i organizatorów przekracza 300 osób.
Już w chwili obecnej możemy poinformować, że poza walorami szkoleniowymi manewrów, będzie można  na nich także zapoznać się z ofertą sprzętu ratownictwa medycznego firm Boxmet, Medline oraz Medtronic.


25.01.2008

Do zakończenia przyjmowania zgłoszeń pozostał tylko tydzień. Żadne ze zgłoszeń nadesłanych po 31 stycznia nie zostanie przyjęte, dlatego prosimy, aby każdy kto zamierza uczestniczyć w tych manewrach "zmieścił się" w tym terminie.
Jak widać 6-te manewry będą rekordowe pod względem zespołów w nich uczestniczących - do dnia 24.01.2008 wpłynęły łącznie 43 zgłoszenia. 


11.01.2008

W związku z powtarzającymi się zapytaniami wyjaśniamy, że nie jest wymagany przyjazd zespołów samochodem terenowym. Każdy zespół przybywa własnym środkiem transportu, którym może być dowolny samochód. Trasa przejazdu będzie tak zorganizowana, że pokona ją zarówno samochód terenowy jak i samochód osobowy.


17.12.2007

Wśród zgłaszających się zespołów, jest sporo dotychczas nie uczestniczących w naszych manewrach, zatem przedstawiamy kilka istotnych informacji związanych z "efektywnym uczestnictwem":
- każdy zespół przybywa własnym środkiem transportu,
- zespół wyposażony winien być w kompletny zestaw PSP-R1(2,3),
- bardzo wskazana jest dobra znajomość procedur obowiązujących w KSRG w zakresie ratownictwa medycznego, oraz podstawowych parametrów życiowych,
- manewry mają charakter czysto edukacyjny - dają szansę na zweryfikowanie swoich umiejętności, oraz ich poszerzenia - nie mają natomiast charakteru rywalizacji,
- zadania praktyczne realizowane są na terenie powiatu jeleniogórskiego, w miejscach stwarzających dogodne warunki do jak najlepszej inscenizacji założonych zdarzeń,
- udział w manewrach jest bezpłatny - każdy uczestnik ponosi natomiast koszty wyżywienia i zakwaterowania w wysokości delegacji (2,5 stawki dzienne diety, oraz 2 noclegi).

W ramach "atrakcji" tym razem zaplanowaliśmy m.in. zajęcia prowadzone przez kolegów z KP PSP w Wołowie z zakresu samoratownictwa w straży pożarnej.


11.12.2007

Informujemy, że ze względu na duże zainteresowanie manewrami, oraz ograniczoną (z przyczyn logistycznych) ilością zespołów mogących w nich uczestniczyć podjęliśmy decyzję że:
- w pierwszej kolejności wpisujemy na listę uczestników zespoły PSP, oraz jednostki specjalistyczne pozostałych służb ratowniczych;
- pozostałe chętne zespoły (OSP, oraz inne jednostki ratownicze) wpisujemy na listę zespołów rezerwowych;
- w przypadku, gdy w chwili zakończenia przyjmowania zgłoszeń na manewry, na liście uczestników będą wolne miejsca, uzupełnimy ją zespołami z listy rezerwowej;
- w przypadku obu list kolejność wpisywania na nie zależy od kolejności zgłoszeń.


5.12.2007

Zapraszamy na kolejne manewry ratownictwa medycznego, które odbędą sie w dniach 5-7 marca 2008 (środa-piątek).

Dla podniesienia poziomu manewrów zmieniamy ich formułę i wydłużamy czas ich trwania do 3 dni. Ramowy plan manewrów przedstawiał się będzie następująco:

Dzień 1

16:00-17:00     Przyjazd uczestników manewrów na teren JRG nr 1 w Jeleniej Górze.
17:00-17:30     Odprawa techniczna.
17:30-18:00     Przejazd uczestników manewrów do miejsca zakwaterowania.
18:00-19:00     Zajęcia teoretyczne (wykład, prelekcja, etc.)
19:00-20:00     Omówienie manewrów poprzednich.
20:00-20:30     Zakwaterowanie.
20:30-22:00     Kolacja.
22:00-              Nocleg. Ewentualnie nocne zajęcia praktyczne w terenie.

Dzień 2

7:00-7:30         Pobudka. Toaleta poranna.
7:30-8:30         Śniadanie.
8:30-13:30       Zajęcia praktyczne w terenie – część 1.
13:30-15:30     Przerwa obiadowa.
15:30-20:30     Zajęcia praktyczne w terenie – część 2.
20:30-21:00     Czas wolny.
21:00-24:00     Kolacja przy ognisku.
24:00-              Nocleg

Dzień 3

7:00-7:30         Pobudka. Toaleta poranna.
7:30-8:30         Śniadanie.
8:30-11:30       Zajęcia praktyczne w terenie – część 3.
11:30-12:00     Czas wolny.
12:00-13:00     Zajęcia teoretyczne (wykład, prelekcja, etc.)
13:00-14:30     Omówienie manewrów.
14:30-15:00     Wykwaterowanie.
15:00-16:00     Obiad.
16:00-16:30     Wyjazd uczestników manewrów.

Kryptonim manewrów "ZAKŁAD" związany jest tradycyjnie z zagadnieniem przewodnim manewrów jakim tym razem będą wypadki w zakładach pracy.

Szczegółowych informacji udziela kpt. Jan Dalidowicz (tel. 602 432 793, mail: jan.dalidowicz@jrg1.jelenia-gora.pl )

Zgłoszenia prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres manewry.zapisy@jrg1.jelenia-gora.pl Zapisy przyjmowane będą tylko do dnia 31 stycznia 2008 roku.

Niebawem większa ilość szczegółów.


ZGŁOSZENIA NA MANEWRY:

Lista jednostek PSP

1.   KM PSP  - Jelenia Góra - JRG nr 1
2.   KM PSP  - Jelenia Góra - JRG nr 2
3.   KP PSP - Strzelce Opolskie
4.   KP PSP - Kluczbork
5.   CS PSP - Częstochowa
6.   KP PSP - Wołów
7.   KP PSP - Jawor
8.   KP PSP - Kamienna Góra
9.   KM PSP - Wałbrzych
10. KP PSP - Oleśnica - JRG Oleśnica
11. KP PSP - Oleśnica - JRG Syców
12. KM PSP - Wrocław - JRG nr 9
13. KP PSP - Środa Śląska
14. KP PSP - Lubin
15. KP PSP - Lubań
16. KP PSP - Zgorzelec
17. KP PSP - Strzelin
18. KP PSP - Kłodzko
19. KP PSP - Krapkowice
20. KP PSP - Lwówek Śląski
21. KM PSP - Legnica
22. KP PSP - Góra
23. KM PSP - Leszno
24. KM PSP - Gliwice - JRG nr 1
25. KP PSP - Ząbkowice Śląskie
26. KP PSP - Oława - JRG Oława
27. KP PSP - Oława - JRG Jelcz-Laskowice
28. KP PSP - Nysa
29. KP PSP - Trzebnica
30. KP PSP - Głogów
31. KP PSP - Świebodzin
32. KP PSP - Brzeg
33. KM PSP - Opole - JRG nr 1
34. KM PSP - Opole - JRG nr 2
35. KM PSP - Opole - JRG nr 3
36. KP PSP - Bolesławiec
37. KP PSP - Nowa Sól
38. KP PSP - Wschowa
39. KM PSP - Wrocław - JRG Kąty Wrocławskie
40. KP PSP - Dzierżoniów
41. KP PSP - Świdnica - zespół nr 1
42. KP PSP - Świdnica - zespół nr 2
43. KP PSP - Złotoryja
44. KP PSP - Kędzierzyn-Koźle
45. KP PSP - Grodzisk
46. KP PSP - Jarocin
47. KM PSP - Konin
48. KP PSP - Kościan
49. KP PSP - Krotoszyn
50. KP PSP - Oborniki
51. KP PSP - Ostrów Wielkopolski
52. KP PSP - Ostrzeszów
53. KM PSP - Piła
54. KP PSP - Pleszew
55. KM PSP - Poznań
56. KP PSP - Środa Wielkopolska

Lista jednostek specjalistycznych

1.   OSP JRS - Warszawa
2.   OSP JRS - Wrocław
3.   Pogotowie Ratunkowe Oleśnica
4.   GOPR - Grupa Karkonoska
5.   JP-R - Złotoryja

Lista jednostek OSP

1.   OSP - Byczyna
2.   OSP - Wołczyn
3.   OSP - Lusina
4.   OSP - Rydzyna


O manewrach napisali:

               KW PSP we Wrocławiu     -     "Szósta runda ratowniczych manewrów"


Aby otworzyć większą mapę w nowym oknie kliknij na obrazekMiejscem zgrupowania wszystkich zespołów przyjeżdżających na manewry "ZAKŁAD" jest siedziba JRG nr 1 w Jeleniej Górze znajdująca się przy ulicy Sokoliki 6.
Najłatwiejszy sposób dojazdu od strony Wrocławia, Strzegomia, Świdnicy, Bolkowa - jechać cały czas główną drogą (obwodnicą) na Szklarską Porębę i Zgorzelec. Po przejechaniu osiedla Zabobrze, pokonaniu estakady nad torami kolejowymi i minięciu po prawej stronie hipermarketu TESCO skręcić na światłach w lewo. Następnie jadąc główna drogą przejechać nad rzeką. Kolejne światła pokonać lekkim łukiem w prawo (drogą główną). Następne światła na wprost, a kolejne drogą główną czyli łukiem w lewo, ustawiając się za światłami na prawym pasie aby w obrębie kolejnych świateł pojechać łukiem w prawo. W ten sposób dojedziecie do czteropasmowej ulicy Wolności będącej główna arterią łączącą Centrum z Cieplicami. Od wjechania na ulicę Wolności pozostaje przejechanie nią w kierunku Cieplic dystansu 4100 m. Na wysokości salonu HUSQVARNA (po lewej stronie ulicy) znajduje się nad ulicą sygnalizacja świetlna charakterystyczna dla wyjazdów z remiz. Tam należy zjechać za salonem w lewo i wjechać na teren jednostki.
Najłatwiejszy sposób dojazdu od strony Legnicy i Złotoryi - po wjechaniu do Jeleniej Góry wjechać lekkim łukiem w prawo na obwodnicę (koło hipermarketu CARREFOUR). Po przejechaniu obwodnicą osiedla Zabobrze, pokonaniu estakady nad torami kolejowymi i minięciu po prawej stronie hipermarketu TESCO skręcić na światłach w lewo. Następnie jadąc główna drogą przejechać nad rzeką. Kolejne światła pokonać lekkim łukiem w prawo (drogą główną). Następne światła na wprost, a kolejne drogą główną czyli łukiem w lewo, ustawiając się za światłami na prawym pasie aby w obrębie kolejnych świateł pojechać łukiem w prawo. W ten sposób dojedziecie do czteropasmowej ulicy Wolności będącej główna arterią łączącą Centrum z Cieplicami. Od wjechania na ulicę Wolności pozostaje przejechanie nią w kierunku Cieplic dystansu 4100 m. Na wysokości salonu HUSQVARNA (po lewej stronie ulicy) znajduje się nad ulicą sygnalizacja świetlna charakterystyczna dla wyjazdów z remiz. Tam należy zjechać za salonem w lewo i wjechać na teren jednostki.
Najłatwiejszy sposób dojazdu od strony Zgorzelca
- po wjechaniu do Jeleniej Góry na rondzie zjechać drugim zjazdem (kierunek Wrocław) i dojechać do pierwszego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, na którym należy skręcić w prawo. Dalej jechać główna drogą do kolejnego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, na którym należy także skręcić w prawo ustawiając się za światłami na prawym pasie aby w obrębie kolejnych świateł pojechać łukiem w prawo. W ten sposób dojedziecie do czteropasmowej ulicy Wolności będącej główna arterią łączącą Centrum z Cieplicami. Od wjechania na ulicę Wolności pozostaje przejechanie nią w kierunku Cieplic dystansu 4100 m. Na wysokości salonu HUSQVARNA (po lewej stronie ulicy) znajduje się nad ulicą sygnalizacja świetlna charakterystyczna dla wyjazdów z remiz. Tam należy zjechać za salonem w lewo i wjechać na teren jednostki.


INFORMACJE O POPRZEDNICH MANEWRACH

EDYCJA 3               EDYCJA 4               EDYCJA 5


strona główna

aktualności

porady

galeria

działania

grupa

kontakt

forum