GRUPA RATOWNICTWA SPECJALISTYCZNEGO

 

 

 

MANEWRY RATOWNICZE
"TRUDNY DOSTĘP"
Jelenia Góra 26-27 kwietnia 2007


PO MANEWRACH:

Uczestniczyło w nich 33 zespoły złożone z 3-5 ratowników każdy, łącznie około 130 ratowników. Reprezentowali oni następujące komendy i jednostki:

Komenda Powiatowa PSP Góra
Komenda Powiatowa PSP Kluczbork
Komenda Powiatowa PSP Strzelce Opolskie
Komenda Powiatowa PSP Złotoryja
Komenda Powiatowa PSP Kamienna Góra
Komenda Powiatowa PSP Świebodzin
Komenda Powiatowa PSP Lubań
Komenda Powiatowa PSP Bolesławiec
Komenda Powiatowa PSP Oleśnica
Komenda Powiatowa PSP Lwówek Śląski
Komenda Powiatowa PSP Ząbkowice Śląskie
Komenda Powiatowa PSP Lubin
Komenda Powiatowa PSP Trzebnica
Komenda Powiatowa PSP Strzelin
Komenda Powiatowa PSP Zgorzelec
Komenda Powiatowa PSP Wołów
Komenda Powiatowa PSP Jawor
Komenda Powiatowa PSP Międzyrzecz
Komenda Powiatowa PSP Środa Śląska
Komenda Powiatowa PSP Świdnica
Komenda Powiatowa PSP Kędzierzyn-Koźle
Komenda Powiatowa PSP Oława
Komenda Powiatowa PSP Kłodzko
Komenda Powiatowa PSP Głogów
Komenda Miejska PSP Wałbrzych
Komenda Miejska PSP Wrocław - zespół nr 1
Komenda Miejska PSP Wrocław - zespół nr 2
Komenda Miejska PSP Legnica
Komenda Miejska PSP Jelenia Góra - JRG nr 1
Komenda Miejska PSP Jelenia Góra - JRG nr 2
Ochotnicza Straż Pożarna Byczyna
Ochotnicza Straż Pożarna Męcinka
OSP Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego Wrocław

Łącznie z obserwatorami i organizatorami uczestniczyło w nich około 170 osób. Były to jak do tej pory największe pod względem ilości uczestników, oraz uczestniczących w nich zespołach manewry ratownicze organizowane cyklicznie przez jeleniogórskie KM PSP , oraz GRS.

Uczestniczy pierwszego dnia realizowali zadania praktyczne na "pętli rudawskiej" zlokalizowanej na terenie Rudaw Janowickich, "pętli jeleniogórskiej" w obrębie miasta Jelenia Góra, zaś na terenie JRG nr 1 w Jeleniej Górze na uczestników czekały wykład na temat nowych procedur ratowniczych w KSRG, praktyczne ćwiczenia z zastosowanie AED, oraz możliwość zapoznania się ze sprzętem ratowniczym prezentowanym przez firmy BOXMET, MEDLINE, EMS POLAND, oraz JANYSPORT. Atrakcją zajęć na terenie JRG nr 1 była możliwość zapoznania się z samochodami uczestniczącymi w tym roku w rajdzie DAKAR.

W obrębie "pętli rudawskiej" do zrealizowania były następujące zadania:

A1 - zadanie zlokalizowane na szczycie Krzyżnej Góry. Zespoły miały możliwość dojechać tylko do parkingu przy schronisku "Szwajcarka". Resztę drogi niosąc cały sprzęt medyczny musiały pokonać szlakiem turystycznym pokonując trudne, strome podejście, aby ostatecznie po schodach wykutych w skale dotrzeć na szczyt góry, gdzie znajduje się widoczny prawie z całych Rudaw Janowickich stalowy krzyż.
Ten krzyż właśnie w pewnym stopniu stanowił przyczynę pozorowanego tam urazu. Turysta podziwiający z Krzyżnej Góry został podczas burzy porażony piorunem, który uderzył w ten krzyż. W chwili przybycia zespołów poszkodowany miał wyczuwalne tętno zmieniające się w przedziale od 10 do 15 w ciągu 10 sekundowego okresu badania co daje 60 do 90 na minutę. Występował u niego brak samoistnego oddechu, przy zachowaniu drożności dróg oddechowych. Ponadto wystąpiło przejściowe (nie spowodowane urazem kręgosłupa) porażenie kończyn dolnych będące skutkiem skurczu naczyń i pewnej niestabilności neurologicznej (statystycznie występuje u około 60% poszkodowanych wskutek porażenia piorunem).

A2 - zadanie zlokalizowane w ruinach wieży widokowej koło Bukowca. Tutaj też nie było możliwe dojechanie samochodami na miejsce zdarzenia, jednak droga pozostała do przejścia była znacznie krótsza niż w przypadku Krzyżnej Góry.
Poszkodowanym był młody człowiek, który podczas wspinania się po ścianach ruin spadł z wysokości około 2 metrów na ziemię. Doznał on złamania otwartego kości podudzia, oraz uderzając głową w ziemię także wstrząśnienia mózgu.

A3 - zadanie zlokalizowane przy "Kamiennej Ławce" na północnym stoku Skalnika. Tutaj można było dojechać samochodem na miejsce zadania, jednak nie jedno auto miało z tym problemy natury technicznej, a były nawet takie zespoły, które na szczycie musiały przed przystąpieniem do działań medycznych dokonać chłodzenia tego co pod maską poprzez wietrzenie, wspominając jedynie o tych którzy pozbyli się części płynu z układu chłodzenia.
Poszkodowanym w tym miejscu była turystka która schodząc z gór potknęła się i upadając uderzyła nieszczęśliwie głową w kamień doznając złamania podstawy czaszki. W chwili przybycia zespołów poszkodowana leżała głową na kamieniu w pozycji na brzuchu. Podczas badania ABC stwierdzano hipowentylację.

A4 - zadanie dwuetapowe. Pierwsza część zadania zrealizowana na Piecu polegała na zjeździe tzw. "tyrolką" wraz z całym sprzętem medycznym ze szczytu góry. Następnie zespoły udawały się po oznaczonych ścieżkach leśnych do starej sztolni za Skalnym Mostem, gdzie znajdował się poszkodowany wskutek zawału sklepienia człowiek.

"Pętla jeleniogórska" składała się z następujących zadań:

B1 - na terenie "Jelchemu" (w miejscu gdzie kiedyś mieściła się JRG nr 2 w Jeleniej Górze) w studni znajdował się nieprzytomny pracownik "wodociągów" bez żadnych urazów. Przyczyną zdarzenia było beztlenowe środowisko panujące w studni. Działania polegały oprócz udzielenia pomocy medycznej, także na wydobyciu poszkodowanego przy pomocy trójnogu ratowniczego.

B2 - w budynku posterunku kolejowego nastąpił wybuch wadliwej butli z gazem. Wskutek tego poszkodowanych zostało dwóch pracowników. Jeden z nich znaleziony został na piętrze budynku, gdzie leżał podparty o ścianę z wytrzewieniem, oraz ślady otarć na twarzy i dłoniach. Drugi poszkodowany znajdował się na zewnątrz budynku gdzie został wyrzucony wskutek eksplozji. Badanie wykazało krwawiąca ranę czoła, oraz bolesność w obrębie pleców. Było to jedyne zdarzenie mnogie podczas całych manewrów (zdarzeń masowych tym razem nie było).

B3 - Przy wiadukcie kolejowym znaleziono chłopca, który podczas chodzenia po łuku wiaduktu zsunął się i skręcił nogę w stawie skokowym. W ramach działań poza udzieleniem pomocy medycznej, należało wykonać ewakuację poszkodowanego stromymi schodami do drogi, gdzie mogła dojechać karetka pogotowia ratunkowego.

B4 - Z Bobru wydobyto podtopionego, który znajdował się na brzegu rzeki. Aby dostać się do niego trzeba było skorzystać z transportu wodnego, który realizowany był łodzią Specjalistycznej Grupy Nurkowo-Wodnej. Po przybyciu do poszkodowanego zespoły stwierdzały brak oddechu i tętna, oraz przystępowały do resuscytacji.

B5 - Zadanie zlokalizowane na wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego zwanej populernie "Grzybek" ze względu na swój wygląd. Podczas zjazdu na linie poszkodowany dokonał szybkiego zjazdu i wskutek nagłego zahamowania doznał urazu kręgosłupa. Nie było wiadome czy nastąpiło zderzenie poszkodowanego ze ścianą wieży, zatem należało traktować go jako "urazowego" w zakresie kręgosłupa. Aby dostać się do poszkodowanego należało najpierw wejść na szczyt wieży o wysokości około 35 metrów a następnie zjechać z niej po zewnętrznej ścianie z zastosowaniem technik linowych do poszkodowanego, którego należało przejąć i dokonać na ziemi m.in. unieruchomienia na desce w pozycji pionowej. Zadanie z pewna dawką adrenaliny.

B6 - Na terenie strzelnicy ranny wskutek postrzału został pracownik obsługi. Kula "przeszyła" klatkę piersiową powodując ranę wlotową i wylotową. Po wykonaniu tego zadania ratownicy mieli mozliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich.

Drugi dzień manewrów to przede wszystkim praktyczne zajęcia ze współpracy ze śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Oprócz zapoznania się z zasadami dysponowania, oraz oglądnięcia i "pomacania" śmigłowca uczestnicy manewrów mieli okazję przećwiczyć "w realu" sadzanie i podnoszenie śmigłowca.
Poza tym tradycyjnie już w ostatnim dniu manewrów nastąpiło podsumowanie wszystkich zadań realizowanych na manewrach, poprzedzone wykładem dra Wojciecha Kopackiego na temat podtopień.

Zapraszamy do udziału w dyskusji na temat tych manewrów na naszym internetowym forum, Ponadto zachęcamy do oglądnięcia galerii zdjęć z manewrów na stronach:
http://www.grs.jelenia-gora.pl/GALERIA/G_2007_01/index.html
http://www.reporter998.pl/cwiczenia/cw009/cw009.html

http://www.lukasz-telus.com/gallery/straz_trudnydostep2007?page=1

Reportaż z manewrów znajduje się także na stronie KW PSP we Wrocławiu. Zachęcamy do jego przeczytania.


PRZED MANEWRAMI


AKTUALNOŚCI:

- Manewry rozpoczną się dnia 26 kwietnia br. odprawą załóg o godzinie 9:00. Meldowanie zespołów odbywać się będzie w godzinach od 8:30 do 9:00. Bezpośrednio po krótkim oficjalnym rozpoczęciu nastąpi wyjazd zespołów na zadania, dlatego prosimy o punktualne przybycie wszystkich zespołów.

- Zadania dzienne pierwszego dnia realizowane będą na terenie miasta Jelenia Góra, oraz terenu Rudaw Janowickich. Przewidziane są zadanie w miejscach "brudnych" takich jak studnie, sztolnie, etc. zatem zaleca się zabranie ze sobą dodatkowego ubioru zabezpieczającego przed "nadmiernym" ubrudzeniem.

- Wskazane jest posiadanie latarek, ze względu na zadania w ciemnych pomieszczeniach, oraz zadania nocne.


Aby otworzyć większą mapę w nowym oknie kliknij na obrazekMiejscem zgrupowania wszystkich zespołów przyjeżdżających na manewry jest nowa siedziba JRG nr 1 w Jeleniej Górze znajdująca się przy ulicy Sokoliki 6.
Najłatwiejszy sposób dojazdu od strony Wrocławia, Strzegomia, Świdnicy, Bolkowa - jechać cały czas główną drogą (obwodnicą) na Szklarską Porębę i Zgorzelec. Po przejechaniu osiedla Zabobrze, pokonaniu estakady nad torami kolejowymi i minięciu po prawej stronie hipermarketu TESCO skręcić na światłach w lewo. Następnie jadąc główna drogą przejechać nad rzeką. Kolejne światła pokonać lekkim łukiem w prawo (drogą główną). Następne światła na wprost, a kolejne drogą główną czyli łukiem w lewo, ustawiając się za światłami na prawym pasie aby w obrębie kolejnych świateł pojechać łukiem w prawo. W ten sposób dojedziecie do czteropasmowej ulicy Wolności będącej główna arterią łączącą Centrum z Cieplicami. Od wjechania na ulicę Wolności pozostaje przejechanie nią w kierunku Cieplic dystansu 4100 m. Na wysokości salonu HUSQVARNA (po lewej stronie ulicy) znajduje się nad ulicą sygnalizacja świetlna charakterystyczna dla wyjazdów z remiz. Tam należy zjechać za salonem w lewo i wjechać na teren jednostki.
Najłatwiejszy sposób dojazdu od strony Legnicy i Złotoryi - po wjechaniu do Jeleniej Góry wjechać lekkim łukiem w prawo na obwodnicę (koło hipermarketu CARREFOUR). Po przejechaniu obwodnicą osiedla Zabobrze, pokonaniu estakady nad torami kolejowymi i minięciu po prawej stronie hipermarketu TESCO skręcić na światłach w lewo. Następnie jadąc główna drogą przejechać nad rzeką. Kolejne światła pokonać lekkim łukiem w prawo (drogą główną). Następne światła na wprost, a kolejne drogą główną czyli łukiem w lewo, ustawiając się za światłami na prawym pasie aby w obrębie kolejnych świateł pojechać łukiem w prawo. W ten sposób dojedziecie do czteropasmowej ulicy Wolności będącej główna arterią łączącą Centrum z Cieplicami. Od wjechania na ulicę Wolności pozostaje przejechanie nią w kierunku Cieplic dystansu 4100 m. Na wysokości salonu HUSQVARNA (po lewej stronie ulicy) znajduje się nad ulicą sygnalizacja świetlna charakterystyczna dla wyjazdów z remiz. Tam należy zjechać za salonem w lewo i wjechać na teren jednostki.
Najłatwiejszy sposób dojazdu od strony Zgorzelca
- po wjechaniu do Jeleniej Góry na rondzie zjechać drugim zjazdem (kierunek Wrocław) i dojechać do pierwszego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, na którym należy skręcić w prawo. Dalej jechać główna drogą do kolejnego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, na którym należy także skręcić w prawo ustawiając się za światłami na prawym pasie aby w obrębie kolejnych świateł pojechać łukiem w prawo. W ten sposób dojedziecie do czteropasmowej ulicy Wolności będącej główna arterią łączącą Centrum z Cieplicami. Od wjechania na ulicę Wolności pozostaje przejechanie nią w kierunku Cieplic dystansu 4100 m. Na wysokości salonu HUSQVARNA (po lewej stronie ulicy) znajduje się nad ulicą sygnalizacja świetlna charakterystyczna dla wyjazdów z remiz. Tam należy zjechać za salonem w lewo i wjechać na teren jednostki.


Zapraszamy do udziału w dyskusji na naszym forum internetowym (wejście)



Zapraszamy do udziału w kolejnych (czwartych już) manewrach ratowniczych organizowanych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze przy współudziale naszej grupy.
Kryptonim manewrów "trudny dostęp" przedstawia zakres tematyczny tych manewrów. Podkreślić należy jednak, że manewry te zgodnie z przyjętym przez nas kierunkiem są elementem szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego i kierowane są do wszystkich jednostek PSP. Przygotowane zadania praktyczne zlokalizowane będą w miejscach o utrudnionym dostępie ratowników, jednakże nie będzie się wymagało od uczestników, umiejętności z zakresu technik alpinistycznych, górniczych, linowych, nurkowych czy innych. Celem ćwiczeń jest poszerzenie umiejętności teoretycznych i praktycznych w prowadzeniu medycznych działań ratowniczych w sytuacjach gdy nie można prowadzić ich swobodnie ze względu na "brak miejsca"

Podczas tych manewrów zwrócimy szczególna uwagę na postępowanie ratownicze w wypadkach charakterystycznych przy uprawianiu sportu i turystyki. Będą to urazy kończyn, czaszkowo-mózgowe, wielonarządowe.

Tradycyjnie zespoły przyjeżdżają własnym środkiem transportu, wyposażonym w zestaw PSP-R1. Nie wymaga się natomiast posiadania sprzętu z zakresu ratownictwa wysokościowego, technicznego, czy wodnego.

Juz wkrótce na stronie umieścimy szczegółowe informacje o manewrach.


Lista zgłoszonych zespołów:

1.   Komenda Powiatowa PSP Góra
2.   Komenda Powiatowa PSP Kluczbork
3.   Komenda Powiatowa PSP Strzelce Opolskie
4.   Komenda Powiatowa PSP Złotoryja
5.   Komenda Powiatowa PSP Kamienna Góra
6.   Komenda Powiatowa PSP Świebodzin
7.   Komenda Powiatowa PSP Lubań
8.   Komenda Powiatowa PSP Bolesławiec
9.   Komenda Powiatowa PSP Oleśnica
10. Komenda Powiatowa PSP Lwówek Śląski
11. Komenda Powiatowa PSP Ząbkowice Śląskie
12. Komenda Powiatowa PSP Lubin
13. Komenda Powiatowa PSP Trzebnica
14. Komenda Powiatowa PSP Strzelin
15. Komenda Powiatowa PSP Zgorzelec
16. Komenda Powiatowa PSP Wołów
17. Komenda Powiatowa PSP Jawor
18. Komenda Powiatowa PSP Międzyrzecz
19. Komenda Powiatowa PSP Środa Śląska
20. Komenda Powiatowa PSP Świdnica
21. Komenda Powiatowa PSP Kędzierzyn-Koźle - JRG nr 1
22. Komenda Powiatowa PSP Kędzierzyn-Koźle - JRG nr 2
23. Komenda Powiatowa PSP Oława
24. Komenda Powiatowa PSP Kłodzko
25. Komenda Powiatowa PSP Głogów
26. Komenda Miejska PSP Wałbrzych
27. Komenda Miejska PSP Wrocław - zespół nr 1
28. Komenda Miejska PSP Wrocław - zespół nr 2
29. Komenda Miejska PSP Legnica - zespół nr 1
30. Komenda Miejska PSP Legnica - zespół nr 2
31. Komenda Miejska PSP Jelenia Góra - JRG nr 1
32. Komenda Miejska PSP Jelenia Góra - JRG nr 2

33. Ochotnicza Straż Pożarna Ruszów
34. Ochotnicza Straż Pożarna Byczyna
35. Ochotnicza Straż Pożarna Męcinka
36. OSP Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego Wrocław


UWAGA !!!
z dniem 30.03.2007 zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń na manewry ratownicze "TRUDNY DOSTĘP"


informacje o poprzednich manewrach


strona główna

aktualności

porady

galeria

działania

grupa

kontakt

forum